Etiketter
Aktiviteter, Attendo, Attendoäldreboende, Attendoäldreomsorg, AttendoSandelskahuset, Äldre, Äldreboende, Äldreomsorg, Äldres hälsa, corona, coronavirus, covid-19, digitala lösningar, digitalisering, förebyggande, glädje, Minnen, Musik, Närstående, Personal, Sandelska huset, smittspridning, Välmående, videosamtal
Digitala lösningar har funnits länge men det är nog först nu, i samband med covid-19 som vi verkligen har lärt oss använda och uppskatta dem.
På grund av covid så har vi varit tvungna att minska antalet besökare hos oss. Under tiden som vädret och temperaturen tillät kunde vi vara ute och njuta av uppträdanden och trädgården men nu i snö och kyla har vi inte kunnat vara ute på samma sätt.
Därför blir vi så glada för alla medmänniskor som tillsammans hjälper till att ställa om.
När vi nu inte kan njuta av liveuppträdanden så har vi en hel del digitala varianter att njuta av. Vi kan titta på webbgudstjänster, följa med på guidad visning på museum, titta på musikuppträdanden, se filmer, hitta inspiration till träning, följa utvecklingen i världen, lyssna på musik, och mycket mera.
Vi har också i stort sett alla möten via digitala lösningar samt att vi kan ringa och prata med våra nära och kära via videosamtal.
Nog längtar vi alla till den dagen då vi kan umgås som vanligt igen men fram tills dess så underlättar och förgyller dessa digitala verktyg vår vardag.